S 144th ST over I-5 Sound Transit Rr
Good Condition61 years old10,356 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 0.9 N Jct I-405 |
| Carries | S 144th ST |
| Crosses | I-5 Sound Transit Rr |
| Coordinates | 47.47404, -122.27019 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 329.1 ft (100.3 m) |
| Max Span | 112.9 ft (34.4 m) |
| Deck Width | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Area | 1093.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,356 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 13 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007618A0000000 |