W210-n215 Connectr over Little Mountain Drive
Fair Condition37 years old1,001 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Bernardino |
| Location | 08-sbd-210-r21.97-sbd |
| Carries | W210-n215 Connectr |
| Crosses | Little Mountain Drive |
| Coordinates | 34.14580, -117.31804 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 192.9 ft (58.8 m) |
| Max Span | 188.0 ft (57.3 m) |
| Deck Width | 41.7 ft (12.7 m) |
| Deck Area | 746.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,001 (2011) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 54 0948F |