State Route 210 WB over Little Mountain Drive
Fair Condition37 years old53,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Bernardino |
| Location | 08-sbd-210-r21.97-sbd |
| Carries | State Route 210 WB |
| Crosses | Little Mountain Drive |
| Coordinates | 34.14522, -117.31774 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 165.0 ft (50.3 m) |
| Max Span | 160.1 ft (48.8 m) |
| Deck Width | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Area | 890.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 53,000 (2017) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 54 0948L |