CR 26 over Guyandotte River
Fair Condition55 years old5,300 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.02 Mi North Of US 60 |
| Carries | CR 26 |
| Crosses | Guyandotte River |
| Coordinates | 38.41298, -82.36103 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 6 — Scour calculated, stable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 477.0 ft (145.4 m) |
| Max Span | 185.0 ft (56.4 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 1701.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,300 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A065 |