CR 35 over Russell Creek
Fair Condition37 years old2,800 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.08 Mi South Of CR 60/1 |
| Carries | CR 35 |
| Crosses | Russell Creek |
| Coordinates | 38.41195, -82.36206 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 101.0 ft (30.8 m) |
| Max Span | 99.4 ft (30.3 m) |
| Deck Width | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Area | 200.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,800 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A088 |