I64 WB over US Route 60
Fair Condition68 years old19,150 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.20 Mi East Of CR 60/1 |
| Carries | I64 WB |
| Crosses | US Route 60 |
| Coordinates | 38.41343, -82.34825 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 203.1 ft (61.9 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 885.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 1983) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,150 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A187 |