I64 WB over US Route 60
Good Condition4 years old33,900 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.20 Mile East Of Co 60/1 |
| Carries | I64 WB |
| Crosses | US Route 60 |
| Coordinates | 38.41344, -82.34812 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 156.8 ft (47.8 m) |
| Max Span | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 420.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 33,900 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A319 |