CR 48/1 over Fourpole Creek
Good Condition36 years old50 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.01 Mi West Of CR 48 |
| Carries | CR 48/1 |
| Crosses | Fourpole Creek |
| Coordinates | 38.36266, -82.39367 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 59.4 ft (18.1 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Area | 117.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A109 |