Wv 10 over Grapevine Branch
Good Condition6 years old6,100 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.25 Mi North Of CR 35 |
| Carries | Wv 10 |
| Crosses | Grapevine Branch |
| Coordinates | 38.38501, -82.38002 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 113.5 ft (34.6 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 50.5 ft (15.4 m) |
| Deck Area | 532.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,100 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A326 |