I 64 EB over County Rt. 60/19
Fair Condition67 years old26,900 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 1.58 Mi East Of CR 13 |
| Carries | I 64 EB |
| Crosses | County Rt. 60/19 |
| Coordinates | 38.42408, -82.09272 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 163.4 ft (49.8 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 642.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 26,900 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A158 |