I 64 WB over County Route 60/19
Fair Condition67 years old24,900 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 1.58 Mi East Of CR 13 |
| Carries | I 64 WB |
| Crosses | County Route 60/19 |
| Coordinates | 38.42424, -82.09257 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 163.4 ft (49.8 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 642.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,900 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A203 |