CR 1/11 over Big Cabell Creek
Good Condition14 years old60 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.93 Mi N Of CR 1 |
| Carries | CR 1/11 |
| Crosses | Big Cabell Creek |
| Coordinates | 38.45417, -82.22276 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 74.1 ft (22.6 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 124.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A302 |