Wv 193 SB over Mud River
Fair Condition47 years old11,300 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.01 Mi North Of US 60 |
| Carries | Wv 193 SB |
| Crosses | Mud River |
| Coordinates | 38.41644, -82.29047 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 228.3 ft (69.6 m) |
| Max Span | 94.2 ft (28.7 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 779.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1979 (reconstructed 2000) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,300 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A046 |