I 64 EB over County Route 26
Fair Condition68 years old35,300 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.99 Mi West Of CR 60/89 |
| Carries | I 64 EB |
| Crosses | County Route 26 |
| Coordinates | 38.41699, -82.28278 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 106.0 ft (32.3 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 416.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 1979) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35,300 (2020) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A143 |