I 64 WB over County Route 26
Good Condition4 years old35,300 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.99 Mile West Of Co 60/8 |
| Carries | I 64 WB |
| Crosses | County Route 26 |
| Coordinates | 38.41719, -82.28268 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 92.5 ft (28.2 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 279.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35,300 (2020) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A322 |