CR 35 over Fourpole Creek
Fair Condition47 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.12 Mi. S. Of Cr.48 |
| Carries | CR 35 |
| Crosses | Fourpole Creek |
| Coordinates | 38.36457, -82.37397 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 48.9 ft (14.9 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 125.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A086 |