Taylor Co RTE 3/5 over Hustead Fork
Poor Condition86 years old50 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Taylor |
| Location | 0.03 Mi South Co RT 3/7 |
| Carries | Taylor Co RTE 3/5 |
| Crosses | Hustead Fork |
| Coordinates | 39.35770, -80.15938 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 22.6 ft (6.9 m) |
| Max Span | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Width | 13.8 ft (4.2 m) |
| Deck Area | 29.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000046A007 |