Taylor Co. RT 3/7 over Plummer Run
Fair Condition83 years old90 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Taylor |
| Location | 0.05 Mi South Co RT 250/6 |
| Carries | Taylor Co. RT 3/7 |
| Crosses | Plummer Run |
| Coordinates | 39.36911, -80.15728 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Width | 17.4 ft (5.3 m) |
| Deck Area | 41.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1943 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 00000000046A008 |