Taylor Co RT 2 over Hustead Fork
Fair Condition115 years old90 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Taylor |
| Location | 0.03 Mi West Co RT 250/6 |
| Carries | Taylor Co RT 2 |
| Crosses | Hustead Fork |
| Coordinates | 39.37458, -80.15980 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 65.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1911 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 00000000046A004 |