C. R. 25 over Dry Run
Fair Condition68 years old50 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 0.15 Mi E Jct C.r. 1 |
| Carries | C. R. 25 |
| Crosses | Dry Run |
| Coordinates | 39.14872, -79.64647 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Width | 17.4 ft (5.3 m) |
| Deck Area | 56.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A023 |