CR 1 over Horseshoe Run
Fair Condition48 years old550 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 0.32 Miles N Jct CR 7 |
| Carries | CR 1 |
| Crosses | Horseshoe Run |
| Coordinates | 39.15517, -79.65948 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 107.6 ft (32.8 m) |
| Max Span | 102.0 ft (31.1 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 255.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 550 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A004 |