C.r. 27 over Long Run
Poor Condition78 years old90 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 1.25 Mi S Jct CR 27/3 |
| Carries | C.r. 27 |
| Crosses | Long Run |
| Coordinates | 39.12631, -79.52106 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.5 ft (9.9 m) |
| Max Span | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 77.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1948 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A024 |