U S 219 over N. Fk. Blackwater River
Fair Condition46 years old2,500 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 0.05 Mi S Wv 32 |
| Carries | U S 219 |
| Crosses | N. Fk. Blackwater River |
| Coordinates | 39.15277, -79.49617 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 365.2 ft (111.3 m) |
| Max Span | 106.0 ft (32.3 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 1024.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,500 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A060 |