Wv 93 over Beaver Creek
Good Condition12 years old1,050 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 2.32 Mi. North Of Wv 32 |
| Carries | Wv 93 |
| Crosses | Beaver Creek |
| Coordinates | 39.14884, -79.43810 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 114.8 ft (35 m) |
| Max Span | 112.5 ft (34.3 m) |
| Deck Width | 44.6 ft (13.6 m) |
| Deck Area | 476 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,050 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A089 |