Wv 72 over Clover Run
Fair Condition70 years old1,200 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 0.15 Mi. S. Wv 38 |
| Carries | Wv 72 |
| Crosses | Clover Run |
| Coordinates | 39.16587, -79.71166 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 154.5 ft (47.1 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 442.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,200 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A048 |