C. R. 12 over Minear Run
Fair Condition63 years old30 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 0.06 Mi N Jct CR 5 |
| Carries | C. R. 12 |
| Crosses | Minear Run |
| Coordinates | 39.16830, -79.70161 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 45.3 ft (13.8 m) |
| Max Span | 41.7 ft (12.7 m) |
| Deck Width | 16.7 ft (5.1 m) |
| Deck Area | 70.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A017 |