C.r. 1 over Minear Run
Poor Condition29 years old400 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 0.01 Mi N. Jct. CR 5 |
| Carries | C.r. 1 |
| Crosses | Minear Run |
| Coordinates | 39.16667, -79.70260 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 45.6 ft (13.9 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 104.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (2019) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A066 |