County Route 5 over Cheat River
Fair Condition41 years old750 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 0.08 Mi. N. Wv 72 |
| Carries | County Route 5 |
| Crosses | Cheat River |
| Coordinates | 39.16509, -79.70732 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 464.2 ft (141.5 m) |
| Max Span | 175.9 ft (53.6 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 1301.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 750 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A005 |