C. R. 21 over Clover Run
Fair Condition90 years old100 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 0.11 Mi W. Jct Wv 38 |
| Carries | C. R. 21 |
| Crosses | Clover Run |
| Coordinates | 39.14810, -79.71317 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 68.6 ft (20.9 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 13.5 ft (4.1 m) |
| Deck Area | 85.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A021 |