CR 32/33 over Blackwater River
Good Condition10 years old5 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 0.03 Mile S Of CR 32/18 |
| Carries | CR 32/33 |
| Crosses | Blackwater River |
| Coordinates | 39.14191, -79.42605 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 142.1 ft (43.3 m) |
| Max Span | 140.1 ft (42.7 m) |
| Deck Width | 17.4 ft (5.3 m) |
| Deck Area | 229.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2024) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A091 |