C.r. 8 over Indian Run
Fair Condition28 years old10 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 0.10 Mi. N. Jct. CR 21 |
| Carries | C.r. 8 |
| Crosses | Indian Run |
| Coordinates | 39.12221, -79.77520 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 52.2 ft (15.9 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Area | 103.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A065 |