C. R. 21 over Left Fork Clover Run
Poor Condition76 years old100 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 1.03 Mi W Jct C R 17 |
| Carries | C. R. 21 |
| Crosses | Left Fork Clover Run |
| Coordinates | 39.11728, -79.74317 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 37.7 ft (11.5 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Area | 74.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A020 |