CR 8 over Left Fork Clover Run
Fair Condition27 years old10 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 0.76 Mi. N Jct. CR 21 |
| Carries | CR 8 |
| Crosses | Left Fork Clover Run |
| Coordinates | 39.12302, -79.78620 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 76.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A068 |