Cr. 23 over Left Fork Clover Run
Good Condition37 years old20 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 0.19 Mi. W. Jct. Cr.21 |
| Carries | Cr. 23 |
| Crosses | Left Fork Clover Run |
| Coordinates | 39.11866, -79.77071 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 43.6 ft (13.3 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Area | 86.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A022 |