Lrd Five Mile RD over Root River
Fair Condition26 years old1,500 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 0.3m E Jct Sth 38 |
| Carries | Lrd Five Mile RD |
| Crosses | Root River |
| Coordinates | 42.79929, -87.86970 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 130.9 ft (39.9 m) |
| Max Span | 52.5 ft (16 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 407.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,500 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51000600000000 |