Lrd Four Mile RD over Root River
Fair Condition66 years old4,600 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 0.3m E Jct Sth 38 |
| Carries | Lrd Four Mile RD |
| Crosses | Root River |
| Coordinates | 42.78464, -87.86526 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 125.3 ft (38.2 m) |
| Max Span | 61.4 ft (18.7 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 378.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 2009) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,600 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P51003400000000 |