Cth G over Root River
Fair Condition30 years old5,900 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 0.4m E Jct Sth 38 |
| Carries | Cth G |
| Crosses | Root River |
| Coordinates | 42.81383, -87.87260 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 203.1 ft (61.9 m) |
| Max Span | 66.6 ft (20.3 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 792.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,900 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51008700000000 |