Lrd Hoods Creek RD over Hoods Creek
Good Condition6 years old115 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 0.3m E Jct Sth 38 |
| Carries | Lrd Hoods Creek RD |
| Crosses | Hoods Creek |
| Coordinates | 42.76789, -87.86541 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 42.7 ft (13 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 105.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 115 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51015300000000 |