Sth 31 SB over Root River
Good Condition27 years old6,050 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 2.1 Mi S Jct Sth 32 |
| Carries | Sth 31 SB |
| Crosses | Root River |
| Coordinates | 42.78453, -87.83623 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 256.9 ft (78.3 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 1025.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,050 (2021) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 422 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51008400000000 |