Sth 38 over Cnw Rr
Fair Condition39 years old8,500 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 0.2 Mi W Jct Cth G |
| Carries | Sth 38 |
| Crosses | Cnw Rr |
| Coordinates | 42.81396, -87.88217 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 143.4 ft (43.7 m) |
| Max Span | 56.4 ft (17.2 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 572.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,500 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51005400000000 |