Sth 20 EB over Cnw Rr
Fair Condition48 years old14,500 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 3.9m E Jct IH 94 To W |
| Carries | Sth 20 EB |
| Crosses | Cnw Rr |
| Coordinates | 42.71882, -87.87746 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 127.6 ft (38.9 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 41.7 ft (12.7 m) |
| Deck Area | 494.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,500 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51004400000000 |