Sth 20 WB over Cnw Rr
Fair Condition62 years old14,950 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 1.6 Mi W Jct Sth 31 |
| Carries | Sth 20 WB |
| Crosses | Cnw Rr |
| Coordinates | 42.71912, -87.87699 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 133.9 ft (40.8 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 583.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,950 (2021) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51003900000000 |