Lrd Oakes Road over Br Pike River
Good Condition5 years old9,500 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 0.3m S Jct Sth 20 |
| Carries | Lrd Oakes Road |
| Crosses | Br Pike River |
| Coordinates | 42.71402, -87.87033 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Culvert | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Other |
| Design | Culvert |
| Total Length | 38.4 ft (11.7 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 170.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,500 (2022) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51016500000000 |