Lrd Old Spring Str over Br Pike River
Good Condition22 years old210 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 0.37 Mi E Jct Stuart RD |
| Carries | Lrd Old Spring Str |
| Crosses | Br Pike River |
| Coordinates | 42.73752, -87.87303 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 102.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 210 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51011900000000 |