Ush 14 over E Br Mill Creek
Fair Condition65 years old2,900 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.1m E Jct Cth Z |
| Carries | Ush 14 |
| Crosses | E Br Mill Creek |
| Coordinates | 43.34383, -90.51569 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 104.3 ft (31.8 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 343.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,900 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52003200000000 |