Sth 171 over Mill Creek
Good Condition13 years old340 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.2m E Jct Cth E |
| Carries | Sth 171 |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 43.33192, -90.52829 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 276.2 ft (84.2 m) |
| Max Span | 106.0 ft (32.3 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 985.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 340 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 322 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52026600000000 |