Cth Q over Fox Hollow Creek
Poor Condition69 years old320 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 1.7m E Jct Cth E |
| Carries | Cth Q |
| Crosses | Fox Hollow Creek |
| Coordinates | 43.31222, -90.49694 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Area | 69.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 320 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52002600000000 |