Lrd Industrial Dri over Pine River Watershed
Good Condition34 years old1,125 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.1m E Jct Sth 80 |
| Carries | Lrd Industrial Dri |
| Crosses | Pine River Watershed |
| Coordinates | 43.36028, -90.38889 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 301.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,125 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52019200000000 |