Cth Aa over Trib To Pine River
Fair Condition29 years old1,068 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 1.0m N Of Jct Sth 56/80 |
| Carries | Cth Aa |
| Crosses | Trib To Pine River |
| Coordinates | 43.35667, -90.38028 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 30.2 ft (9.2 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 112.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,068 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52021100000000 |