Sth 133 over Trib To Wisconsin River
Good Condition27 years old2,500 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 6.4m N Jct Ush 61 To N |
| Carries | Sth 133 |
| Crosses | Trib To Wisconsin River |
| Coordinates | 43.18090, -90.59785 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 145.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,500 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22016600000000 |